Iran                                                                                  

IRAN to obok Arabii Saudyjskiej największa gospodarka na Bliskim Wschodzie. W ostatnim czasie Iran stał się regionalną potęgą i jedną z najszybciej rosnących gospodarek Świata. W czasie kiedy to niektóre firmy z Europy Zachodniej, powiązane z rynkiem USA, zmuszone są przez obecną administrację prezydenta Donalda Trumpa do rezygnacji z działalności na rynku irańskim, otwiera się wolne pole dla firm europejskich w tym i polskich, które są doskonale do tego przygotowane pod względem jakościowym i cenowym. Firmy polskie w zdecydowanej większości nie mają bowiem znaczących związków biznesowych z USA, gdyż są najczęściej powiązane z największym eksporterem świata Niemcami i nie grożą im żadne sankcje, którymi obecny Prezydent USA straszy cały Świat. Poza tym po jednostronnym wprowadzeniu sankcji przez USA w dniu 6 siepnia 2018 Unia Europejska murem stanęła z Iranem wprowadzając status blokujący patrz: Sankcje USA i odpowiedź Unii Europejskiej . To szansa również i dla Twojej firmy, gdyż wszystkie przedsiębiorstwa i organizacje z Unii Europejskiej mają teraz skuteczną ochronę prawną przed ewentualnymi problemami jednostronnych działań USA. Polskie media będą (kierowane aktualną opcją polityczną) forsować opcje proamerykańskie ale biznes kierować się musi realnymi ocenami ryzyka, które o przejściu w transakcjach z Iranem na rozliczenia oparte na Euro a nie dolarze USA nie są już realnie tak wysokie. Stąd już teraz na rynek irański zaczęły zaglądać firmy z całej Europy aby wypełnić powstające nisze i rosnące potrzeby ogromnego rynku irańskiego. Ten liczący ponad 80 milionów mieszkańców kraj, stanowi bowiem część ponad 400 milionowego rynku z krajami do niego sąsiednimi takimi jak Pakistan i Afganistan, gdzie Persowie od zawsze mieli i mają doskonałe relacje biznesowe i osobiste. 


IRAN dzięki swojemu strategicznemu położeniu i z ogromnym zapleczem surowcowym jest potencjalnie jednym z najbogatszych krajów.

Aby nadrobić powstałe w okresie sankcji zaległości potrzebuje nowych technologii i praktycznej wiedzy. Jest to ogromna szansa również dla firm polskich, gdyż Polska ma z Iranem bardzo dobre relacje od czasów Pierwszej Rzeczypospolitej do dzisiaj. Polacy są w Iranie postrzegani jako solidni partnerzy w biznesie, choć nie widzi się w nas tutaj jeszcze nowoczesnego europejskiego partnera gospodarczego. Wynika to z tego, że wiedza na temat Polski i zmian, które się u nas dokonały w okresie ostatnich dwudziestu lat, jest tutaj niewielka.

 

POLAND - IRAN 2019 ma za zadanie zmianę tego obrazu, aby tym samym zwiększyć wzajemne polsko-irańskie relacje biznesowe.
Zdajemy sobie sprawę, że jest to zadanie na lata ale jesteśmy pewni, że z roku na rok nasze relacje będą coraz lepsze a współpraca dwustronna coraz bardziej owocna.

Dzięki powstaniu polskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Teheranie mamy teraz wszyscy szansę na oficjalne wsparcie
i bezpośrednią pomoc w działaniach biznesowych również i tą drogą.
 
Poniżej podajemy kilka najbardziej przydatnych linków do niezbędnych informacji:

PRZEWODNIK PO RYNKU IRANU

DIAŁALNOŚĆ BIZNESOWA W IRANIE

ZASADY ROZLICZANIA Z IRANEM


Iran to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Świata i najważniejszy kraj w regionie.